جهت بزرگنمایی عکس کلیک نمایید
 
شماره 125
آخرین شماره ها
نشریات دیگر

روزهای گل‌درشت
کفاش مهدی

۸ مهر: روز بزرگ‌داشت مولوی

جلال‌الدین محمد در ششم ربیع‌الاول سال 604 هجری (قرن هفتم) در شهر بلخ، به دنیا آمد. ایشان و اجدادش همه اهل خراسان بوده‌اند.

داستان آشنایی شمس و مولوی:

شاید مهم‌ترین اتفاق زندگی مولوی آشنایی او با شمس تبریزی باشد. تاریخ این‌چنین می‌نویسد که روزی شمس وارد مجلس مولانا می‌شود؛ در حالی که مولانا در کنارش چند کتاب بود. شمس می‌پرسد: «که این‌ها چیست؟» مولانا جواب می‌دهد: «قیل و قال است.» شمس می‌گوید: «تو را با این‌ها چه کار است» و کتاب‌ها را برداشته در داخل حوضی که در آن نزدیکی بود می‌اندازد. مولانا با ناراحتی می‌گوید: «ای درویش چه‌کار کردی؟ برخی از این کتاب‌ها از پدرم رسیده بوده و دیگر پیدا نمی‌شود.» شمس تبریزی در این حالت دست به آب برده و کتاب‌ها را یک یک از آب بیرون می‌کشد، بدون این‌که آثاری از آب در کتاب‌ها مانده باشد. مولانا با تعجب می‌پرسد: «این چه سرّی است؟» شمس جواب می‌دهد: «این ذوق و حال است که تو را از آن خبری نیست!» از این ساعت است که حال مولانا تغییر کرده و به شوریدگی روی می‌نهد و درس و بحث را کناری نهاده و شبانه‌روز در رکاب شمس تبریزی به خدمت می‌ایستد. به قول استاد شفیعی کدکنی، تولدی دوباره می‌یابد.

۸ مهر: روز جهانی ناشنوایان

WFD (کنگره‌ی جهانی ناشنوایان)، جشن روز جهانی ناشنوایان را برای اولین‌بار در سال 1958 برگزار کرد. بعدها این روز به هفته‌ی جهانی ناشنوایان بسط داده شد. هفته‌ی جهانی ناشنوایان، هر ساله در آخرین هفته‌ی ماه سپتامبر جشن گرفته می‌شود. این هفته به روز جهانی ناشنوایان که آخرین یک‌شنبه است منتهی می‌شود. اولین کنگره‌ی بین‌المللی ناشنوایان در سپتامبر 1951 برگزار شد. انتخاب هفته‌ی ناشنوایان در ماه سپتامبر به مناسبت بزرگ‌داشت این واقعه‌ی تاریخی است. هشتم مهر هر سال (سی‏ام سپتامبر) روز جهانی ناشنوایان نام‌‏گذاری شده است. هدف از این نام‌‏گذاری، ارتقای فرهنگ ارتباط با ناشنوایان، دانسته‌‏هایی از زبان اشاره و آگاهی سیاست‌‏مداران و همچنین عموم مردم از مشکلاتی است که این قشر با آن روبه‌رو هستند.

۹ مهر: روز همبستگی با کودکان فلسطینی

«محمد الدُرِّه» نوجوان ۱۲ساله‌ی فلسطینی است که در ۳۰ سپتامبر ۲۰۰۰ در منطقه‌ی «نتساریم» در نوار غزه و در تبادل آتش میان نیروهای دفاعی اسراییل (IDF ) و شبه‌نظامیان فلسطینی به شهادت رسید. از آن تاریخ، روز بعد از این جنایت یعنی ۱ اکتبر روز همبستگی با کودکان فلسطینی نامیده شد.

ادعای جعلی بودن تصاویر شهادت محمد الدُرِّه

تصویر کشته‌شدن محمد هنگامی که در پشت پدر خود مخفی شده بود تا از تبادل آتش میان نیروهای دفاعی اسراییل و شبه‌نظامیان فلسطینی در امان باشد، توسط تصویربردار عرب شبکه‌ی دو فرانسه(France2 ) ضبط و از این شبکه پخش شد که حاکی از آن بود محمد الدره بر اثر اصابت شلیک نظامیان اسراییلی کشته شده است. این تصاویر به صورتی بی‌سابقه از شبکه‌های خبری تلویزیونی در سراسر جهان پخش شد؛ اما دولت اسراییل مدعی است که فیلم فوق جعلی و برای ضربه‌زدن به وجهه‌ی بین‌المللی نیروهای دفاعی اسراییل، طراحی، ساخته و جعل شده است!

تصاویر تلویزیونی، محمد وحشت‌زده و پدرش جمال را نشان می‌داد که برای فرار از شلیک نظامیان در کنار دیوار و پشت بشکه‌ای پناه گرفته‌اند و پدر مدام علامت می‌داد که پسر کوچکش را نکشند؛ اما لحظاتی بعد محمد بر اثر گلوله‌هایی که به او اصابت کرد به شهادت رسید و فیلم، پسر را بی‌حرکت نشان می‌داد!

۱۳ مهر: هجرت امام از عراق به پاریس

در دیداری که بین وزراى خارجه‌ی ایران و عراق در نیویورک در دوران تبعید امام صورت گرفت، تصمیم به اخراج ایشان از عراق گرفته شد. روز اول مهر 1357، قوای بعثی منزل امام را در نجف محاصره کردند. انعکاس این خبر با خشم گسترده‌ی مسلمانان در ایران، عراق و دیگر کشورها مواجه شد. رییس سازمان امنیت عراق در دیدار با امام خمینى گفته بود که شرط ادامه‌ی اقامت ایشان در این کشور، دست‌کشیدن از مبارزه و عدم دخالت در سیاست است و امام نیز با قاطعیت پاسخ داده بودند که به خاطر مسئولیتى که در مقابل امت اسلام احساس مى‏کنند، حاضر به سکوت و هیچ‌گونه مصالحه‏اى نیستند.

در پی فشارهای رژیم عراق بر امام، ایشان تصمیم به هجرت تاریخی خود گرفتند. هجرتی که باعث شد آرمان‌ها و فریاد حق‌طلبانه‌ی یک مرجع دینی و شیعی در قلب اروپا و جهان غرب نیز طنین‌افکن شود. امام خمینی از عامل این تصمیم چنین یاد می‌کنند: «... خیال ما هم این بود که به کویت و سپس به سوریه برویم... هیچ برنامه‌ای هم نداشتیم به پاریس برویم. شاید مسایلی بود که هیچ اراده‌ی ما در آن دخالت نداشت و هرچه بود – و از اول هم هرچه بود – اراده‌ی خدا بود... فقط خواست خدا بود که باید عملی می‌شد.»

۱۴ مهر: شهادت امام جواد(ع)

علامه‌ی مجلسی، شیخ عباس قمی و سیدمحمد‌کاظم قزوینی آخر ذی‌قعده‌ی سال 220هجری را روز شهادت امام جواد(ع) برمی‌شمارند.

پیش‌تر امام رضا (درباره‌ی قاتلان امام جواد(ع) فرموده بود:

«فرزند من از روی خشم و غضب کشته می‌شود و اهل آسمان‌ها بر او می‌گریند. خداوند بر دشمن ستمگر او غضب کرده و در مدت کوتاهی آنان را به عذاب دردناک مبتلا می‌کند.»

پیش‌گویی امام رضا(ع) عملی شد و جعفر ‌بن‌ مأمون که تحریک‌کننده‌ی خواهرش‌ ام‌‌الفضل بود، در همان روزهای پس از شهادت امام جواد(ع) در چاهی افتاد و بر اثر ضربه‌ای که بر سرش خورد، دچار جنون شد و بقیه‌ی عمرش را با دیوانگی سپری کرد.

معتصم عباسی که دستور قتل حضرت را صادر کرد، بیش از شش سال دیگر حکومتش دوام نیافت.

اما سرنوشت ‌ام‌الفضل سرنوشت دردناکی بود که حضرت امام جواد(ع) قبل از شهادت برای او ترسیم کرده بود، دچار شدن به بیماری‌ای که وی از گفتنش نیز اکراه داشت.

ام‌الفضل دچار نوعی بیماری زنانگی شد که توان بازگویی‌اش را برای دیگران نداشت. وی تمام دارایی‌هایش را خرج درمان خود کرد؛ اما معالجه نشد و در کمال فقر و تنگ‌دستی جان داد.

۱۵ مهر: ازدواج حضرت علی(ع) و فاطمه(س)

خودتان فاصله‌ی میان مهریه و جهیزیه‌ی این دو بزرگوار را هنگام ازدواج با مهریه و جهیزیه‌ی دختران و پسران امروز ایران اسلامی مقایسه کنید. قضاوت با شماست!

مهریه‌ی سرور زنان عالم، دختر گرامی پیامبر اکرم(ص)، زنی که از مقام عصمت برخوردار بود عبارت است از:

1- یک زره که چهارصد یا چهارصد‌و‌هشتاد و یا پانصد درهم ارزش داشت.

2- یک دست لباس کتان یمنى؛

3- یک پوست گوسفند دباغى‌نشده.

على‌‌بن‌‌ابى‌طالب(ع) زرهش را به بازار برد و فروخت. پول آن را گرفت و خدمت پیغمبر(ص) تقدیم کرد. رسول خدا(ص)، ابوبکر، سلمان فارسى و بلال را احضار فرمود. مقدارى از پول‌ها را به آنان داد و فرمود: «با این پول اسباب و لوازم زندگى براى فاطمه(س) خریدارى کنید.» قدرى از آن هم را به اسما داد و فرمود: «براى دخترم عطر و بوى خوش تهیه کن.» و بقیه را به ‌ام‌سلمه سپرد.

ابوبکر مى گوید: «وقتى پول ها را شمردم، دیدم 63 درهم است و با آن اسباب و لوازم زیر را خریدارى کردم:

1- یک پیراهن سفید؛

2- یک روسرى بزرگ؛

3- یک حوله‌ی خیبرى؛

4- یک تخت‌خواب که از پوست خرما بافته شده بود؛

5- دو عدد تشک کتانى که یکى از پشم گوسفند و دیگرى از لیف خرما پر شده بود؛

6- چهار عدد بالش از پوست میش که از گیاهى به نام اذخر پر شده بود؛

7- یک قطعه حصیر هجرى؛

8- یک عدد آسیاى دستى؛

9- یک کاسه‌ی مسى؛

10- یک مشک چرمى؛

11- یک طشت لباس‌شویى؛

12- یک عدد کاسه براى شیر؛

13- یک ظرف آب‌خورى؛

14- یک پرده‌ی پشمى؛

15- یک آفتابه؛

16- یک سبوى گلى؛

17- یک عدد پوست براى فرش؛

18- دو کوزه‌ی سفالین؛

19- یک عبا.»

۲۱ مهر: شهادت امام محمدباقر(ع)

دوران امامت امام محمدباقر(ع) از سال 95 هجرى (سال درگذشت امام زین‌العابدین(ع)) آغاز شد و تا سال 114 هجری قمری، یعنى مدت 19 سال و چند ماه ادامه داشته است.

در دوره‌ی امامت آن حضرت و فرزندش امام جعفرصادق(ع)، مسایلى مانند انقراض امویان، بر سر کار آمدن عباسیان، پیدا شدن مشاجرات سیاسى و ظهور سرداران و مدعیانى مانند ابوسلمه خلال و ابومسلم خراسانى و دیگران مطرح است. ترجمه‌ی کتاب‌هاى فلسفى و مجادلات کلامى در این دوره پیش می‌آید و عده‌اى از مشایخ صوفیه، زاهدان و قلندران وابسته به دستگاه خلافت پیدا می‌شوند.

قاضی‌ها و متکلمانى به خواسته‌ی مقامات رسمى و صاحب‌قدرتان پدید می‌آیند و فقه، قضا، عقاید، کلام و اخلاق را‌ بر طبق مصالح مراکز قدرت خلافت شرح و تفسیر می‌کنند. برخى نیز احادیثى به نفع دستگاه حاکم جعل کرده یا آن‌ها را به سود ستمکاران غاصب خلافت دگرگون می‌کردند.

این‌ها عواملى بسیار خطرناک بود که باید حافظان و نگهبانان دین در برابرشان بایستند؛ از این رو، محضر امام باقر(ع)، مرکز علما، دانشمندان، راویان حدیث، خطیبان و شاعران بنام بود.

در مکتب تربیتى امام باقر(ع) علم و فضیلت به مردم آموخته می‌شد.

۲۴ مهر: عید قربان

روز دهم ذی‌الحجه، مصادف با عید قربان از گرامی‌ترین عیدهای مسلمانان است که به یاد موفقیت حضرت ابراهیم(ع) در امتحان الهی قربانی کردن حضرت اسماعیل(ع) به فرمان خدا، جشن گرفته می‌شود. قربانی کردن در این عید بر همه واجب نیست و تنها بر زایران کعبه در مراسم حج واجب است؛ اما بسیاری از مسلمانان در سراسر جهان در این روز، گوسفند، گاو یا شتری را قربانی کرده و گوشت آن را بین همسایگان و مستمندان تقسیم می‌کنند.

۲۹ مهر: ولادت امام‌هادی(ع)

در لغت‌نامه‌ی دهخدا و فرهنگ معین برای نقی: نظیف و پاکیزه، برگزیده و خالص، برای‌هادی: راهنما، راهنماینده، مرشد و هدایت‌کننده آمده است. امام علی‌النقی(ع) در پانزدهم ذی‌الحجه ۲۱۴ قمری در روستای صریا در نزدیکی مدینه به دنیا آمدند. در زمان شهادت پدرشان امام جواد(ع) در بغداد، در مدینه حضور داشتند و همچون پدر در کودکی (هشت‌سالگی) به امامت رسیدند. از برجسته‌ترین اصحاب و شاگردان آن حضرت می‌توان نام‌های زیر را ذکر کرد:

عبدالعظیم‌حسنی، حسن‌‌بن‌‌راشد، عثمان‌بن‌‌سعیدعمری.

فهرست عناوین
فونت درشتر
فونت ریزتر
نسخه متنی
نسخه چاپی
ارسال به دوستان